„Stałem się Śmiercią, niszczycielem światów” - takie słowa miał wypowiedzieć naukowy szef projektu „Manhattan” po pierwszym udanym wybuchu bomby atomowej.
czytaj dalej
Projekt Manhattan był tajnym rządowym programem badawczym, którego celem było stworzenie broni jądrowej. Jego dyrektorem naukowym był Robert Oppenheimer, błyskotliwy fizyk, syn niemieckich Żydów, który interesował się głównie fizyką jądrową.
Źródło: www.polskieradio.pl

Dodano: 30.08.2021
autor: MarcinZbezu
Zobacz również
Dodano: 15.12.2025
Dodano: 15.12.2025
Viralowy fragment filmu, który w ostatnich dniach opanował światowy internet, pochodzi z serialu „Znajomi i sąsiedzi”. W oryginalnej wersji towarzyszy mu jednak zupełnie inny podkład muzyczny.
czytaj dalej
W serialu podczas tej sceny słyszymy utwór "Sentient", autorstwa Josepha Williama Morgana, a muzyka z memów to 15-letni utwór "Turn The Lights Off" duńskiego Dj Kato.

Dodano: 15.12.2025
iRobot producent Roomby złożył wniosek o upadłość. Amerykańską firmę przejmuje chińska Picea Robotics.
czytaj dalej
iRobot ogłosił, że zostanie w całości przejęty przez swojego głównego producenta i pożyczkodawcę — firmę Shenzhen PICEA, posiadającą zaplecze badawczo‑rozwojowe i produkcyjne w Chinach oraz Wietnamie.
Zgodnie z komunikatem, umowa z Picea pozwoli firmie kontynuować działalność, rozwijać nowe produkty, terminowo regulować płatności wobec dostawców i wierzycieli oraz wywiązywać się ze zobowiązań wobec pracowników. Po finalizacji transakcji iRobot stanie się prywatną spółką zależną Picea, a jej akcje znikną z giełd.

Dodano: 15.12.2025
W latach 1665–1674, pomiędzy Rosją a Chinami, istniało państwo Jaksa, w którym mówiono w języku polskim.
czytaj dalej
Państwo Jaxa zostało założone przez polskiego zesłańca, Nicefora Czernichowskiego. W tym czasie szybko się rozrastało – napływali do niego liczni banici i chłopi z Rosji, w tym także Polacy, a miejscowa ludność tubylcza uznała zwierzchność Czernichowskiego. Jaxa kilkakrotnie odpierała ataki rosyjskich wojewodów oraz Chińczyków, nawiązała kontakty dyplomatyczne z obydwoma sąsiadami, a Chiny uznały jej niepodległość. Ostatecznie jednak w 1674 roku Czernichowski, zdając sobie sprawę, że nie jest w stanie dłużej odpierać nacisków dwóch mocarstw, zawarł porozumienie z carem. Jaxa została wcielona do Rosji, a on sam objął stanowisko wicewojewody.

Dodano: 15.12.2025