cookies

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Z dziurą ozonową dzieje się coś, czego nikt się nie spodziewał!
logo-head
czytaj dalej
Czy wasze młodzieńcze lata również upłynęły pod znakiem straszenia „dziurą ozonową” i tym, że promieniowanie UV w końcu zacznie być dla nas tak szkodliwe, że Ziemia nie będzie nadawała się do życia, a już na pewno nie do życia na pełnym śłońcu? Jeśli tak, to prawdopodobnie wychowywaliście się w latach 90-tych. Po tym czasie temat jakoś zszedł na drugi plan i zaczęło sie o nim znacznie rzadziej mówić. Dlaczego tak się jednak stało? Z dziurą ozonową zaczęło bowiem dziać się coś, czego niewiele osób się tak naprawdę spodziewało. Zacznijmy jednak od początku. 

Cale zamieszanie ze dziurą ozonową zaczęło się jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Jej powstawanie było rezultatem emisji do atmosfery znacznej ilości szkodliwych gazów, w tym wyjątkowo szkodliwego chlorofluorowęglowodoru (znanego, jako HCFC). 

W latach 80-tych tego typu związki trafiały niemal do każdej lodówki i do większosci sprayów. Później jednak odkryto, że jego emisja znacznie przyczynia się do powiększania dziury ozonowej, co nie wychodziło nam na dobre. W roku 1987 został ustalony tzw. Protokół Montrealski, który znacznie ograniczył emisję tego typu szkodliwych gazów do atmosfery.

Czy jednak przyniosło to oczekiwane skutki? 

Mało tego, przyniosło to tak zadowalający skutek, że nikt się tego nie spodziewał. Dziura ozonowa obecnie cały czas się zmniejsza. Jeśli tak dalej pójdzie, to „załata” się ona całkowicie już do roku 2060 i nie będzie stanowiła dla nas żadnego zagrożenia. Jeśli więc w przyszłości będziecie się zastanawiać, czy ta czy inna decyzja ustalona przez rząd na rzecz ekologii ma jakikolwiek sens, to przykład dziury ozonowej pokazuje, że ma sens i to bardzo duży. 
Źródło:  www.focus.pl
Dodano: 22.09.2020
autor: MaulWolf

Zobacz również

Norwegia, w trosce o młode pokolenie oraz jakość nauczania, całkowicie zakaże korzystania z AI w szkołach podstawowych.
logo-head
Dodano: 25.06.2026
W pudełku z GTA VI nie będzie płyty, tylko kod do pobrania gry. Oficjalna cena wyniesie 79,99 dolarów za wersję standardową oraz 99,99 dolarów za edycję Ultimate z dodatkami.
logo-head
Dodano: 24.06.2026
Norwegia wysłała na mistrzostwa świata do USA ponad tonę żywności, w tym blisko pół tony ryb oraz tradycyjne specjały, takie jak słodki kozi ser i salami z renifera, ponieważ Norwegowie nie ufają jakości żywności w Stanach Zjednoczonych.
logo-head
czytaj dalej

Aby piłkarze mogli zachować swoje codzienne nawyki i czuć się jak najbardziej komfortowo, reprezentacja Norwegii przetransportowała do swojej bazy treningowej w Karolinie Północnej ponad tonę żywności.

Wśród zapasów znalazły się setki kilogramów norweskiego łososia i innych ryb, tradycyjny brązowy ser oraz tysiące pomarańczy.

Decyzja nie była przypadkowa. W Stanach Zjednoczonych dopuszczonych do stosowania jest ponad 10 tysięcy dodatków do żywności, z których wiele jest zakazanych lub podlega znacznie surowszym ograniczeniom w Europie. W norweskiej kadrze uznano, że na poziomie mistrzostw świata nie ma miejsca na eksperymenty.

Dodano: 24.06.2026
Według nowych przepisów Unii Europejskiej bagaż podręczny będzie musiał być wliczony w cenę biletu lotniczego, a linie lotnicze nie będą mogły pobierać za niego dodatkowych opłat.
logo-head
czytaj dalej

Unia Europejska szykuje duże zmiany dla pasażerów linii lotniczych.

Zgodnie z przyjętymi zmianami, pasażer podróżujący na terenie UE oraz na trasach do i z UE ma mieć zagwarantowane w cenie biletu:

? jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 7 kg,

? jeden przedmiot osobisty o maksymalnych wymiarach 40 × 30 × 15 cm (np. torebkę, plecak lub torbę na laptopa).

Cena bagażu podręcznego będzie musiała być uwzględniona w cenie biletu widocznej podczas zakupu. Jeśli pasażer zdecyduje się podróżować bez walizki podręcznej, cena biletu zostanie odpowiednio obniżona.

 

Dodano: 24.06.2026
Norweski instytut sejsmologiczny zarejestrował wibracje ziemi w Bergen wywołane przez żywiołowe reakcje tysięcy kibiców świętujących bramki lidera ataku Norwegów.
logo-head
Dodano: 22.06.2026