W 1942 roku Iran przyjął około 120 000 polskich uchodźców z ZSRR, w tym około 13 tysięcy dzieci. Uchodźcy mogli kultywować swoją wiarę i obchodzić katolickie święta.
czytaj dalej
Polscy uchodźcy zostali umieszczeni w Iranie m.in. w obozach dla uchodźców, które powstały w Teheranie, Ahwazie i Meszhedzie. Władze Iranu z myślą o Polakach wybudowały placówki opiekuńcze oraz „polskie” osiedla. Dzieci trafiły głównie do Isfahanu - w 1943 roku w mieście tym żyło już prawie 3 tysiące Polaków. Polskich uchodźców otoczono w Iranie opieką, zapewniono im dostęp do oświaty i kultury. Na terenie Iranu mogli nadal kultywować swoją religię, mogli obchodzić katolickie święta i żyć w zgodzie z tradycjami.
Źródło: natemat.pl

Dodano: 18.08.2021
autor: MarcinZbezu
Zobacz również
Maja Chwalińska zagra na Wimbledonie! Polka otrzymała dziką kartę!
czytaj dalej
Wimbledon zbliża się wielkimi krokami. Jego start zaplanowano na 29 czerwca. Organizatorzy ogłosili nazwiska tych zawodniczek, które dostały "dzikie karty" na Wimbledon. Wśród nich znalazła się Maja Chwalińska! Tym samym Polka zagra od pierwszej rundy turnieju głównego

Dodano: 16.06.2026
Zdjęcia reprezentacyjne Cristiano Ronaldo - od jego pierwszego mundialu w 2006 roku, aż po Mistrzostwa Świata 2026, które będą jego ostatnim mundialowym występem.
czytaj dalej
20 lat Cristiano Ronaldo na Mistrzostwach Świata. 2006 ➡️ 2026. Od młodego talentu na Mistrzostwach Świata w Niemczech do żywej legendy futbolu. Dwie dekady, sześć mundiali i niezliczone chwile zapisane w historii piłki nożnej.

Dodano: 16.06.2026
Dodano: 16.06.2026
Dodano: 15.06.2026
Po meczu z Holandią japońscy kibice sami posprzątali po sobie stadion. Śmieci zebrali do worków, nie pozostawiając ich pracownikom odpowiedzialnym za sprzątanie.
czytaj dalej
Takie zachowanie ma swoje korzenie w japońskiej kulturze. Jedno z tamtejszych powiedzeń głosi: „Zostaw miejsce takim, jakim je zastałeś”. Po ostatnim gwizdku kibice z kraju kwitnącej wiśni nie opuścili od razu obiektu w Arlington. Najpierw podziękowali swoim zawodnikom za walkę, a następnie zabrali się za... sprzątanie stadionu.

Dodano: 15.06.2026